Dezynfekcja klimatyzacji

43-190 Mikołów ul. Rolnicza 9
tel/fax (032) 226 28 73 kom. 501 307 600

Klimatyzacja
SERWIS KLIMATYZACJI
NAPRAWY
NAPEŁNIANIE
DEZYNFEKCJA


Dezynfekcja klimatyzacji

Firma Auto-Klimatyzacja Śląski oferuje swoim klientom wszystkie dostępne metody dezynfekcji klimatyzacji:

OZONOWANIA - dzięki jego mocnemu działaniu utleniającemu niszczy bakterie, pleśnie i grzyby. Likwiduje przykre zapachy takie jak zapachy benzyny, dymu tytoniowego, stęchlizny itp... Uwalnia pojazd od uporczywych insektów, pająków. Zamienia gazy takie jak tlenek węgla [CO] i tlenek azotu[NO], w gazy nieszkodliwe. Ozon wnika głęboko do wnętrza tapicerowanych siedzeń i kanap utleniając znajdujące się tam kolonie bakterii które opierają się innym technikom prania i czyszczenia Takie działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Rezultatem jest świeże i czyste powietrze we wnętrzu pojazdu. Zabieg ten stosujemy w samochodach z klimatyzacją jak i bez. UWAGA: Posiadamy OZONATOR zasilany czystym tlenem a nie powietrzem tak jak te stosowane w wielu firmach.Wydajność większości urządzeń stosowanych w warsztatach zasilanych powietrzem waha się w granicach ok. 300mg/h. Przy zasileniu ozonatora czystym tlenem jego wydajność wzrasta do ok. 1200mg/h !!!

ULTRADZWIĘKOWA - metodę dezynfekcji układów klimatyzacyjnych polegającej na ultradźwiękowym rozprowadzeniu środka dezynfekującego we wnętrzu całego pojazdu urządzeniem AIRCOMATIC, metoda ta pozwala na wniknięcie środka nie tylko w parownik ale także w tapicerkę oraz wszystkie kanały nawiewowe, a zatem odświeżenie całego wnętrza samochodu.

PIANKI - polegająca na wstrzyknięciu płynu dezynfekującego bezpośrednio na powierzchnię parownika oraz do kanałów nawiewowych, metoda bardzo skuteczna lecz nie możliwa w zastosowaniu we wszystkich samochodach ze względu na dużą ilość elektroniki, czujników montowanych w kanałach.


UWAGA: Stosowanie tej metody przez niedoświadczonych serwisantów oraz przez samych użytkowników samochodów może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu a nawet do jego podpalenia.




Dlaczego coroczna dezynfekcja układu klimatyzacji jest tak ważna ?
Klimatyzacja samochodowa dość szybko staje się standardowym wyposażeniem nie tylko drogich samochodów. Zaczynamy ją coraz częściej spotykać w samochodach średniej klasy. Każdy kierowca wie, że klimatyzacja poprawia mu komfort jazdy w upalne dni oraz usuwa zawilgocenie szyb, kiedy na zewnątrz jest dość zimno. I nasza wiedza o tym urządzeniu zwykle na tym się kończy.
Niepokój zaczyna się pojawiać, kiedy po włączeniu "klimy", szczególnie po długim jej nieużywaniu, wyczuwamy nieprzyjemny zapach pojawiający się we wnętrzu samochodu. Co też stało się w naszym układzie klimatyzacyjnym? Czy ten zapach jest tylko nieprzyjemny, czy też może być szkodliwy? Dla uspokojenia warto powiedzieć, że zjawisko to występuje w 50-60% samochodowych urządzeń klimatyzacyjnych.

Kiedy włączają Państwo swoją klimatyzację, do kabiny przez nawiew mogą dostać się bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. U wielu ludzi wywołują one nieprzyjemne reakcje alergiczne: kichanie, kaszel, łzawienie oczu i inne dolegliwości. Ponadto obecność mikroorganizmów powoduje powstanie niezdrowej woni we wdmuchiwanym do auta powietrzu (specyficzna woń "pleśni"). Dlatego bardzo ważna jest okresowa dezynfekcja układu klimatyzacyjnego w wyspecjalizowanym warsztacie.


Zatem po kolei:
Jednym z elementow klimatyzacji jest umieszczony wewnątrz samochodu tzw. parownik, który odbiera ciepło z opływającego go powietrza. Przy okazji wykrapla się na nim para wodna zawarta w powietrzu, co powoduje, że parownik staje się wilgotny. Niesione z powietrzem pyłki roślin, bakterie, grzyby i pleśnie przyklejają się do wilgotnej powierzchni parownika, tworząc z czasem żywe siedlisko silnie alergizujących i toksycznych dla ludzi zapachów.
Rodzi się zatem pytanie: w jaki sposób możemy się pozbyć tego zapachu? Otóż konieczne staje się dokładne wyczyszczenie całego układu klimatyzacji, a szczególnie parownika. A tu pojawia się problem, gdyż parownik zamontowany jest zwykle dość głęboko w samochodzie, za licznymi osłonami, i dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Ponieważ czynność ta nie jest ani łatwa, ani prosta, mogą przeprowadzić ją tylko wyspecjalizowane serwisy klimatyzacyjne. Po wykonaniu odpowiednich demontaży, w tym filtra przeciwpyłkowego i dmuchawy powietrza pracownicy serwisu przy pomocy sond i urządzenia rozpylającego dokonują dezynfekcji układu środkiem antybakteryjnym. Po kilku godzinach problem przykrego zapachu mamy rozwiązany.

Producenci klimatyzacji zalecają wykonywanie czyszczenia parownika przynajmniej raz w roku. Warto zatem pamiętać, że kiedy podczas jazdy mimo włączonej klimatyzacji czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni, winę za nasze samopoczucie może ponosić właśnie nasza wymarzona "klima".